Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med stål och järnvaror ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 188 735 | 210 354 | 213 142 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 13 989 | 12 624 | 11 553 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 488 | 8 883 | 6 346 |
| Årets resultat (tkr) | 4 660 | -2 596 | -4 500 |
| Summa tillgångar (tkr) | 157 396 | 137 106 | 160 415 |
| Antal anställda | 44 | 47 | 48 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 188 735 | 210 354 | 213 142 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 13 989 | 12 624 | 11 553 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 488 | 8 883 | 6 346 |
| Årets resultat (tkr) | 4 660 | -2 596 | -4 500 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 46 380 | 47 832 | 62 346 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 111 016 | 89 274 | 98 069 |
| Tillgångar (tkr) | 157 396 | 137 106 | 160 415 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 44 129 | 39 469 | 42 065 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 10 837 | 10 528 | 11 466 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 956 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 102 431 | 87 110 | 105 928 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 157 396 | 137 106 | 160 415 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 278 | 1 203 | 1 148 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 19 200 | 20 448 | 19 781 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 095 | 9 144 | 8 723 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 44 | 47 | 48 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 289 | 4 476 | 4 440 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 672 | 655 | 618 |
| Vinstmarginal | 7.4% | 6.0% | 5.4% |
| Soliditet | 33.0% | 34.3% | 31.4% |
| Kassalikviditet | 69.4% | 60.2% | 50.0% |
Anva Tubes & Components AB ingår i en koncern med 26 bolag. Moderbolag är AnVa Stålrör Invest AB och koncernmoderbolag är Anva Invest Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med stål och järnvaror ävensom idka därmed förenlig verksamhet.